Jedz z głową

"Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się jak sam może leczyć swoje choroby". – Hipokrates

Niesamowity seler

seler

O zaletach selera pisano już w starożytności a grecki medyk Hipokrates uważał ją za jedną z najcenniejszych roślin leczniczych.

Słowa kluczowe dla selera: jest źródłem magnezu, fosforu, wapnia i żelaza, zawiera witaminy: A, C, E, witaminy z grupy B (B1, B2, B6), PP, zalecany w profilaktyce antynowotworowej (szczególnie rak prostaty), zawiera antyoksydanty, pobudza pracę nerek, zapobiega kamicy, korzystny w dnie moczanowej i schorzeniach reumatoidalnych, chroni stawy, działa przeciwwrzodowo, alkalizuje organizm, zastępuje insulinę, reguluje gospodarkę hormonalną u mężczyzn, obowiązkowy dla uprawiających sport, pomaga usuwać toksyny, zawarty w nim błonnik reguluje pracę jelit, stosowany jako afrodyzjak.

Ponieważ seler zawiera dużo magnezu, zaleca się go w profilaktyce nowotworowej. Zawartość potasu i fosforu sprawia, że ma działanie odkwaszające. Pobudza przemianę materii, pracę nerek lub wątroby oraz uspokoić system nerwowy. Garnett Cheney, profesor medycyny z Uniwersytetu Stanforda, odkrył w selerze substancje działające przeciwrzodowo.

Amerykański Instytut Narodowy zajmujący się badaniami nad rakiem zaliczył seler do grupy 10 produktów spożywczych o najsilniejszym działaniu przeciw nowotworowym. Zawarte w selerze związki flawonoidowe-apigeniny, witaminy ;C, E ,magnez, glutation wykazują działanie przeciwnowotworowe. Apigeniny mają duże znaczenie w leczeniu raka piersi itp. Pobudzają obumieranie komórek nowotworowych hamują ich rozmnażanie.

Wiadomo także, że spożywanie selera pomaga organizmowi pozbywać się puryn, których nadmiar jest niekorzystny przy schorzeniach reumatycznych, szczególnie zaś przy dnie moczanowej. Odkwaszające działanie selera oraz zawartość w nim substancji insulinopodobnych powoduje, że wskazany jest dla chorych na cukrzycę.

Seler skuteczny jest także na gorączkę, na uspokojenie i poprawę samopoczucia oraz na choroby skóry.

[źródło]

Seler jest pokarmem szczególnie polecanym mężczyznom. Stephen Harrod Buhner nazywa go „naturalnym testosteronem”. Regularne spożycie selera ma głęboko pozytywny wpływ na męski profil hormonalny, witalność i energię. Przywraca prawidłowy poziom androgenów i równowagę między androgenami a estrogenami w organizmie mężczyzny.
Jego pozytywny wpływ na rolę nerek i nadnerczy wytwarzających androgeny są bardzo ważne dla sportowców- kulturystów.

Nie ulega wątpliwości ,że pozytywne działanie na nerki zajmuje ważne miejsce w normalizacji poziomu testosteronu. Oprócz tych właściwości androgenicznych do wyjątkowych zalet selera należy pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze, układ sercowo-naczyniowy a także wymienione nerki i nadnercza.

Seler jest jednym z roślinnych panaceów, o wszechstronnym działaniu na większość narządów i układów organizmu człowieka, a zwłaszcza dla mężczyzny. Jest on źródłem magnezu, fosforu, wapnia , potasu oraz zawiera takie witaminy, jak A ,C ,E, witaminy z grupy B- B1, B2 , B6,PP. Seler jest bogatym źródłem witaminy A. Obok węglowodanów i białek seler zarówno korzeniowy wyróżnia się dużą zawartością substancji balastowych.

Duże znaczenie ma obecność w selerze związków ftalidowych i flawonoidowych-jak apigenin, które mają działanie silnie antyoksydacyjne. Apigenina- 4,5,7 – trihydroksyflawon wykazuje również działanie przeciwzapalne na organizm człowieka. Związek ten ma właściwości ”zamiatacza” wolnych rodników, hamuje aktywność peroksydazy lipidów, zapobiega utlenianiu LDL itp. Wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Seler zawiera również 9 ważnych aminokwasów , w tym walinę, wspomagającą mechanizm widzenia oraz kwas jabłkowy, cytrynowy itd.

Należy zaznaczyć, że właśnie seler korzeniowy zawiera największą ilość fosforu spośród warzyw korzeniowych. Zawarty w selerze potas oczyszcza nerki i pęcherz moczowy, zwiększa wydalanie moczu a wraz z wodą z organizmu usuwane są szkodliwe substancje. Działa rozkurczowo na kanaliki nerkowe, zapobiega tworzeniu się piasku i kamieni, a także chroni drogi moczowe przed zapaleniem.

Zbyt duża koncentracja kwasu moczowego we krwi jest często przyczyną dny moczanowej. Seler oczyszcza nerki i dzięki temu obniża poziom kwasu moczowego we krwi, który osadzając się w tkankach prowadzi do choroby stawów. Zawarty w selerze olejek aromatyczny apiol, wydala się z moczem, działając jako skuteczny środek odkażający. Ponadto terpeny chronią przed bolesnymi zapaleniami zarówno w obrębie układu moczowego, jak i jelit; razem z substancjami balastowymi przeciwdziałają zaparciom. Seler korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, pobudza przemianę materii.

Seler neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych i utrzymuje w równowadze gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Odkwaszające działanie selera oraz zawartość w nim substancji insulinopodobnych powoduje, że wskazany jest dla chorych na cukrzycę. Kuracje selerowe zalecane są w dolegliwościach pęcherza, gośćcu ,artretyzmie.

Amerykański Instytut Narodowy zajmujący się badaniami nad rakiem zaliczył seler do grupy 10 produktów spożywczych o najsilniejszym działaniu przeciw nowotworowym. Zawarte w selerze związki flawonoidowe-apigeniny, witaminy ;C, E ,magnez, glutation wykazują działanie przeciwnowotworowe. Apigeniny mają duże znaczenie w leczeniu raka piersi itp. Pobudzają obumieranie komórek nowotworowych hamują ich rozmnażanie.

Zawarte w selerze apigeniny wpływają korzystnie na funkcję rozrodczą mężczyzny, zapobiegają rozrostowi pewnych typów komórek nowotworowych w obrębie prostaty.

Seler obniża ciśnienie krwi, łagodzi migreny, wzmacnia układ nerwowy, pobudza łaknienie i jest środkiem pobudzającym popęd płciowy. Witamina B6 i kwas pantotenowy mają pozytywne działanie na psychikę i w połączeniu z występującym w selerze magnezem pomagają pokonać stres.

[źródło]

Dodaj komentarz

Information

This entry was posted on 15 grudnia, 2013 by in dieta, Preparaty liofilizowane, zdrowie and tagged , , , , , , , , , , , , , .

Statystyki bloga

  • 99 104 hits